X
تبلیغات
رایتل

کاپیتانی پاس در نبود سامان صفا حق مسلم علی آبادی است؛

ارسال شده توسط:علی ثقفی در تاریخ: 1389/08/01

سرمربی پاس همدان با بازیکنان بومی بیگانه است

علی ثقفی 

خبرگزاری فارس: سرمربی پاس همدان توجه چندانی به بازیکنان بومی ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، تیم فوتبال پاس همدان در راستای اصل 44 و جهت تمرکز زدایی از تهران به همدان منتقل شد.

در همان روزهای ابتدایی انتقال، توسط هیئت مدیره وقت برنامه‌ای هدفمند جهت بومی شدن پاس طراحی شد اما با تغییر مدیریت و سرمربی پاس، این مساله مسکوت ماند.

در فصل اول انتقال پاس به همدان، وینکو بگوویچ زمان زیادی را صرف تماشای تمرینات و مسابقات تیمهای همدانی می‌کرد و بازیکنانی که فکر می‌کرد پتانسیل بزرگ شدن را دارند، گزینش می‌کرد و به تمرینات پاس فرا می‌خواند.

اکنون و در ادامه حرکت مدیریت قبلی پاس همدان، برنامه های بومی سازی این باشگاه صرفاً در تشکیل تیمهای پایه خلاصه می شود.

این برنامه خوب اما کافی نیست؛ با شرایطی که پاس دارد، ممکن است زمان اجازه بهره برداری از این نیروها را ندهد. تا زمانی که بازیکنان این تیمهای پایه بتوانند از نظر سنی و آمادگی به شرایطی برسند که در لیست تیم اصلی و بزرگسالان پاس قرار بگیرند، حداقل هفت هشت سال به طول می انجامد و ممکن است آن زمان این پشتوانه جایگاهی برای عرصه و ارائه نداشته باشد.

بگوویچ با سر زدن به تمرینات تیم های باشگاهی همدان، همواره انگیزه بازیکنان بومی را برای پاسی شدن بالا نگه می‌داشت و یادمان نرفته که همین وحید علی‌آبادی، مصطفی یوسف علیزاده و هادی بلوری‌نوین نیز توسط او کشف و به تمرینات پاس فرا خوانده شدند.

در آن مقطع کادر فنی تیم پاس واقعاً روی بومی سازی برنامه داشتند و به آنها تکلیف شده بود که در یک پروسه کوتاه مدت، باید این امر را محقق سازند. اما اکنون پاس فقط به صرف بقا در لیگ می جنگد و هیچ اثری از حرکات بومی‌پوری توسط کادر فنی در آن دیده نمی‌شود.

مدیر روستا که برای تمرینات این تیم وقت کافی قائل نمی شود، چگونه می تواند روی بازیکنان بومی تیم های همدانی متمرکز شود.

بازیکنان بومی که در لیست پاس حضور دارند و در تمرینات این تیم شرکت می کنند، ارثیه مربیان قبلی به مدیر روستا هستند و سرمربی فعلی پاس همدان در یک سال حضورش در این باشگاه، هیچ حرکتی در خصوص بومی سازی انجام نداده است که در بین یا کم کاری از خود اوست و یا اینکه مدیران باشگاه از وی چنین حرکنی را نخواسته اند.

بازیکنان بومی پاس علاوه بر اینکه پشتوانه‌ای دائمی برای پاس می باشند، با تعصب بیشتری برای موفقیت نماینده همدان در لیگ برتر تلاش می کنند.

از طرفی فوتبال همدان پتانسیل قهرمان پروری را دارد؛ احمد جمشیدیان که اکنون یکی از چهره های برتر فوتبال ایران است و در تیم کهکشانی لیگ برتر ایران فوتبال خود را ادامه می‌دهد، پیش از اینکه فوتبال همدان صاحب تیم لیگ برتری بشود، از همین تیم های باشگاههی همدان به تیم ملی جوانان راه پیدا کرد و مطرح شد.

در دیدار‌های فصل گذشته، مدیر روستا به تناوب به هادی بلوری دیگر چهره همدانی پاس نیز فرصت بازی می‌داد و الحق و النصاف او نیز هر وقت که در ترکیب تیم قرار می‌گرفت، با تعصب و دوندگی بالا در زمین مسابقه ظاهر می شد و بازی موثری را ارائه می کد.

متاسفانه در این فصل با روی کار آمدن بازیکنان مورد نظر مدیر روستا و جذب چهره های مورد علاقه او دیگر فرصت بازی چندانی به همدانی ها نمی رسد. صرف نظر از مصدومیت پیش آمده برای بلوری، در زمان سلامت او نیز سرمربی پاس فرصت چندانی برایش قائل نمی شد.

سامان صفا از جمله بازیکنانی بود که از پاس تهران به همدان منتقل شد و در واقع می توان با قاطعیت گفت که تنها بازمانده از پاس بزرگ و پر‌افتخار پایتخت در ترکیب پاس فعلی، دروازبان اول این تیم است.

بنابراین هیچ بحثی در لیاقت سامان صفا برای کاپیتانی پاس وجود ندارد و وی از همه نفرات برای کسب این عنوان جایز تر بود که مسئولان پاس در این زمینه به درستی عمل کردند. 

در کنفرانس مطبوعاتی پس از پایان یکی از دیدار های ابتدایی این فصل، وقتی از مدیر روستا در باره کاپیتان دوم پاس پرسیدیم و وحید علی‌آبادی را برای عنوان مطرح کردیم، او خیلی صریح گفت علی آبادی فقط می تواند کاپیتان منزلشان باشد و از سعید لطفی تازه به تیم پیوسته که اکنون هم به دلیل عدم آمادگی از تیم کنار گذاشته شد،‌ به عناون کاپیتان دوم نام برد.

مدیر روستا سپس مهدی اسلامی را به عنوان گزینه کاپیتانی پاس مطرح کرد که در چند دیدار گذشته نیز به سبب مصدومیت سامان صفا، وی در ترکیب پاس همدان به عنوان کاپیتان حاضر شد.

هرچند این حرکت جهت روحیه بخشی به این دروازبان که باید جای خالی صفا را در ترکیب تیم پر می کرد،‌ می توانست موثر باشد، اما اسلامی با گلهای زیادی که دریافت کرد، نشان داد که نیازی به این حرکت از سوی کادر فنی پاس نبوده و شرایط فنی و وضعیت آمادگی او به قدری پائین است که با این کارها رفع نمی شود.

سوال اینجاست که مسئولان پاس چه وقت می‌خواهند برای بومی سازی این تیم به صورت جدی اقدام و برنامه ریزی کنند؟

کادر فنی پاس همدان کی به بازیکنان بومی فرصت عرض اندام می‌دهد و چگونه برای بازیکنان پاس برنامه‌ریزی می کند که بزرگتر شوند؟

وحید علی‌آبادی که به گفته اکثریت هواداران متعصب ترین بازیکن این تیم می باشد و بعد از سامان صفا، با سابقه ترین بازیکن این تیم به لحاظ حضور در میدان محسوب می شود، چرا نباید به عنوان کاپیتان دوم این تیم در نظر گرفته شود؟

امیدواریم هیئت مدیره باشگاه با درنظر گرفتن موارد مطروحه ترتیبی اتخاذ نمایند که حرکت تیم پاس به سوی بومی‌سازی به صورت مدون و برنامه‌ریزی شده با سرعت بیشتر در دستور کار قرار گرفته و از نفرات متعصب همدانی نیز بیشتر در ترکیب تیم استفاده شود، چرا که این افراد گردانندگان آینده این باشگاه در درون زمین خواهند بود.

موضوع یادداشت:  - چاپ این مطلب1 نظر
پتیگاه اطلاع رسانی فوتبال همدان را صفحه خانگی خود کنید