X
تبلیغات
رایتل

در پی اشتباهات و عدم حرفه‌ای‌گری مدیر روستا و خیرخواه؛

ارسال شده توسط:علی ثقفی در تاریخ: 1389/05/10

پاس به بی تدبیری خودش باخت

علی ثقفی

هگمتانه-سرویس ورزش: هفته دوم لیگ برتر فوتبال باشگاههای فوتبال کشور روز شنبه با برگزاری سه دیدار آغاز شد که تیم پاس همدان با دریافت سه گل در زمین استیل آذین تحقیر شد.

بدون در نظر گرفتن دوران تعطیلات نیم فصل و دیدارهای دوستانه برگزار شده، پیش از این دیدار مدیر روستا 25 هفته برای پاس همدان مربیگری کرده بود که نتایج متفاوتی را در آن مسابقات تجربه کرده بود.

با توجه به حساسیت دیدارهای پایانی فصل گذشته و سختی شرایط پاس برای بقا در لیگ برتر،‌ از بیان انتقادات، حتی از نوع سازنده پرهیز کردیم تا مبادا تاثیر معکوس بر روند حرکتی و کسب نتایج تیمی پاس بگذارد.

اکنون با توجه به گذشت دو هفته از لیگ برتر، 32 هفته نفس گیر فرا روی نماینده همدان در لیگ برتر قرار دارد و بیان انتقادات سازنده و به جا، در صورت بهره‌برداری مثبت می تواند کمک حال پاسی ها باشد.

در دیدار این هفته پاس همدان برابر استیل آذین تهران که به شکست سه بر صفر پاس همدان منجر شد،‌ عوامل داخلی بیشتر از عوامل خارجی در مهیا شدن شرایط باخت موثر بودند.

به همین سبب سعی داریم با طرح موارد منفی مشهود در این مسابقه،‌ پاسی ها را به سمت رفع مشکلات موجود هدایت کنیم تا در دیدار های بعدی شاهد این مسائل نباشیم.

ضعف های تیمی، انفرادی و سرپرستی پاس در این مسابقه در موارد زیر خلاصه بندی می شود:

** اتخاذ ترکیب و سیستم اشتباه

ترکیب اولیه پاس همدان در این مسابقه از سامان صفا، ساشا کلونیجا، همت عابدی نژاد، پویا سیف پناهی، نادر احمدی، مجید حیدری، وحید علی آبادی، اکمل هولماتوف، مرتضی عزیز محمدی،‌ آرتور یدیگاریان و فرهاد خیرخواه تشکیل شده بود.

پاس در این مسابقه با روش 1-1-2-2-4 به زمین مسابقه پا گذاشته بود که کلونیجا و عابدی نژاد مدافعان میانی، سیف پناهی و احمدی مدافعین چپ و راست، علی آبادی و حیدری هافبکهای دفاعی،‌ عزیز محمدی و هولماتوف هافبکهای چپ و راست،‌ آرتور یدیگاریان هافبک نفوذی پشت سر مهاجم و فرهاد خیرخواه تنها مهاجم در این دیدار بودند.

ممکن است در نگاه اولیه به حریف و مهره های آن، اتخاذ این روش و ترکیب مورد قبول باشد، اما با آغاز بازی مشخص شد که پاس نیز با اتخاذ تصمیمات مناسب و صحیح حتی می توانست برنده دیدار باشد.

عمده نقطه ضعف استیل آذین در این مسابقه عدم هماهنگی مدافعان و سنگینی آنها بود؛‌ جایی که پاسی ها با استفاده از سرعت دادن به بازی و بکار گیری نفرات سرعتی،‌ می توانستند ضربه لازم را به استیل آذین بزنند.

مجید حیدری بازیکن زحمت کش و خوش استیلی است اما از خلاقیتها و دوندگیهای یک هافبک طراح و بازیساز برخوردار نیست.

شاید مجید حیدری از خصوصیات دفاعی بالایی برخوردار باشد اما نسبت به روزبه شاه‌‌علی دوست بازی ساکن و کم تحرکی را ارائه می دهد و خلاقیتها و دوندگیهای یک هافبک را ندارد، به همین سبب نمی تواند در کارهای هجومی به نفرات جلوتر کمک کند.

فاصله زیاد حیدری با نفرات جلوتر موجب می شود که تیم حریف به راحتی در فضای خالی بوجود آمده جولان داده و میانه میدان را در اختیار بگیرد.

از طرفی دیگر مرتضی عزیز محمدی، بازیکن مورد علاقه مدیر روستا نیز چه در فصل گذشته و چه در دو هفته سپری شده، نمایش مطلوبی نداشته و به جرات می توان گفت که استحقاق حضور در ترکیب ثابت و همیشگی پاس را ندارد.

ضربات اشتباه و با فاصله،‌ ارسال پاسهای غلط و عدم شرکت در دفاع تیمی، از جمله نقاط ضعف این بازیکن است که معمولا خیال حریفان را از جناحی که در آن حضور دارد، راحت می کند.

اصرار مدیر روستا به استفاده از این بازیکن در هر شرایط، نکته‌ای است که دلیل آن هنوز برای ما روشن نشده است.

نادر احمدی بازیکن توانمندی است که در سالهای حضور در فولاد خوزستان، وی را بیشتر در پست هافبک میانی و هجومی دیده بودیم. هرچند این بازیکن چند پسته توان بازی در دفاع راست را نیز دارد،‌ اما در این ناحیه به هیچ وجه با یک دفاع راست تخصصی قابل مقایسه نیست؛ جایی که پاس در فصول گذشته از نفراتی چون مجید غلام‌نژاد و خسرو حیدری بهره برده است.

میل ذاتی نادر احمدی به نفوذ و حرکات انفرادی، با توجه به منطقه بازی وی، برخی اوقات بد جوری کار دست پاس می‌دهد.

با توجه به این موارد می توان سمت راست پاس را نسبت به جناح چپ این تیم ضعیف تر برشمرد که در صورت عدم ترمیم، این مساله می تواند ضربات زیادی را در دیدارهای آتی به پاس همدان وارد نماید.

شاید انتظار استفاده از دو مهاجم در دیدار برابر استیل آذین پرمهره،‌ توقعی بیجا بود اما مدیر روستا می توانست پشت سر فرهاد خیرخواه از بازیکنی سرعتی،‌ شوتزن و فرصت طلب استفاده کند و آرتور یدیگاریان را در جناح راست به جای عزیز محمدی به کار گیرد.

** اشتباهات عجیب خیرخواه

شاید اگر فرهاد خیرخواه همان مهاجم آماده و سرحال بازی با مس کرمان بود،‌ الان هیچ یک از این مباحث مطرح نمی شد.

خیرخواه در دقایق ابتدایی بازی و در اواسط نیمه اول، سه موقعیت عالی گلزنی را ناباورانه از دست داد تا پاسی ها که تیم برتر نیمه اول بودند، بهره‌ای از برتری خود نبرده و روی یک غافل گیری در یک صحنه نه چندان حساس و در یک موقعیت معمولی به سادگی دروازه خود را باز شده ببینند.

**تفاوتهای خیرخواه و غلامی

صحنه گل سوم استیل آذین، شباهتهای زیادی به اولین موقعیت گلزنی فرهاد خیرخواه در دقایق ابتدایی این مسابقه داشت.

تفاوتهای خیرخواه و محمد غلامی در این صحنه بسیار مشهود بود و با توجه به تشابه هر دو صحنه به خوبی می توان دید که یک مهاجم با تمرکز  و دقت بالا از آن موقعیت یک گل می سازد و دیگری در عین ناباوری توپ را روانه اوت می کند.

نواختن به توپ در نزدیکی محوطه شش قدم به نحوی که روانه اوت شود سخت تر از گل کردن آن بود و فرهاد خیرخواه حتی توپ را به سمت دروازه استیل آذین روانه نکرد که با عکس العمل سوشا مکانی موقعیت هدر رود، بلکه توپ را مستقیماً روانه اوت کرد.

** ده نفره ماندن تیم

یکی از عجیب و غریب ترین اتفاقات این بازی،‌ ده نفره ماندن پاس پس از مواجهه عزیز محمدی با مصدومیت بود.

در شروع نیمه دوم،‌ وقتی مرتضی عزیز محمدی با مصدومیت مواجه شده و با برانکارد به بیرون از زمین هدایت شد،‌ در حدود ده دقیقه تیم فوتبال پاس ده نفره به بازی ادامه داد و گویی نفرات نیمکت نشین از ده نفره ماندن تیم خود مطلع نبودند.

این شرایط اینقدر ادامه پیدا کرد که پاس در برابر فشار حملات استیل آذین کم آورد و گل دوم را دریافت نمود.

با دریافت این گل شالوده تیمی پاسی ها از هم پاشید و در حالی که تیم بازی نسبتاً خوبی را به نمایش گذاشته بود، بازیکنان امید به تتغییر نتیجه را نیز از دست دادند.

**تعویض های اشتباه و دیر هنگام

مدیر روستا علاوه بر اشتباهاتی که در اتخاذ ترکیب و سیستم داشت، در تعویض ها هم بسیار ضعیف عمل کرد.

در شرایطی که تیم از حریف عقب افتاده و نیاز به دمیدن روح تازه و افزایش بازیکن تازه نفس به ترکیب تیم احساس می شود،‌ سرمربی پاس همدان دست روی دست گذاشته و تعویضی انجام نمی دهد.

از طرفی دیگر وقتی هم قصد انجام این کار را می کند، تعویضهای صحیحی را در دستور کار قرار نمی دهد؛ مدیر روستا مانند سرمربی تیمی که برنده بازی است عمل کرده و در دقایق پایانی مهاجم ذخیره خود را روانه میدان می کند.

هرچند مدیر روستا با آوردن قباخلو به جای نادر احمدی سیستم تیمی را از یک مهاجمه به دو مهاجمه تبدیل کرد، اما خروج احمدی از زمین مسابقه بیشتر به ضرر تیم پاس شد تا به نفع این تیم!

بهترین کار این بود که مدیر روستا در دقایق ۵۵-۶0 و قبل از دریافت گل دوم، قباخلو را جایگزین آرتور یدیگاریان خسته و سنگین می کرد تا علاوه بر بالا بردن توان هجومی تیم از استحکام دفاعی تیم نیز کاسته نشود.

تعویض هادی رمضانی خوب و بجا بود، اما بهتر این بود که این بتازیکن به جای عزیز محمدی مصدوم، در دقایق ابتدایی نیمه دوم وارد زمین می شد؛ دوندگی های رمضانی و سرعت بالای وی، در همان دقایق کم حضورش در میدان باعث آزار خط دفاعی استیل آذین شد.

**نداشتن لباس دوم

در دهمین دوره لیگ حرفه ای فوتبال باشگاههای کشور، انتظار می رود که همه تیمها اصول حرفه‌ای را رعایت و از جزئی ترین تا کلی ترین موارد را رعایت کنند.

متاسفانه تیم فوتبال پاس همدان در دیدار برابر استیل آذین لباس دوم به همراه نداشت و پس از اینکه لباس نادر احمدی به تشخیص داور مسابقه شرایط استفاده را نداشت، مسئولین پاس لباس دیگری با آن شماره را همراه نداشتند که در اختیار وی قرار دهند.

شانس بیاوریم که این هفته هم نود پخش نشود، وگرنه این مساله هم به یکی از سوژه‌های عادل برای جذابتر کردن بر نامه‌اش تبدیل خواهد شد. 

موضوع یادداشت:  - چاپ این مطلب1 نظر
پتیگاه اطلاع رسانی فوتبال همدان را صفحه خانگی خود کنید