X
تبلیغات
رایتل

درخواست هواداران از سردار ملاحی

ارسال شده توسط:علی ثقفی در تاریخ: 1389/03/13

پس از انتخاب سرمربی، تیمی کامل و قوی ببندید

علی ثقفی 

خبرگزاری فارس: پس از انتشار اخبار و شایعات متوالی، بالاخره مدیر روستا به عنوان سرمربی فصل آینده پاس همدان، انتخاب شد تا یک فصل دیگر سکان دار هدایت این تیم باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، با انتخاب سرمربی و تثبیت جایگاه مدیر روستا، اکنون وقت آن است که سرمربی پاس هرچه سریعتر نسبت به انتخاب کادر فنی خود اقدام کرده و لیست بازیکنان مورد نظر خود را در اختیار باشگاه بگذارد تا سردار ملاحی و همکارانش در بازار نقل و انتقالات از حریفان عقب نیافتاده و تیمی خوب و قوی را برای لیگ دهم ببندند.

در این بخش قصد داریم به آنالیز شرایط پاس همدان در فصل نقل و انتقالات و مقایسه وضعیت این تیم نسبت به سایر تیم ها بپردازیم:

انتخاب مدیر روستا به عنوان سرمربی

انتخاب مجدد علی اصغر مدیر روستا به عنوان سرمربی پاس همدان دارای ابعاد مثبت و منفی خاص خود می باشد که به تفکیک به آنها خواهیم پرداخت:

ابعاد مثبت

مدیر روستا به سبب حضور 24 هفته ای در راس کادر فنی پاس همدان با شرایط و جو حاکم بر فوتبال همدان آشنایی کامل دارد و از این جهت بهتر و راحت تر می تواند کار را در این تیم دنبال کند.

وی با توجه به سابقه ای که در همدان دارد، با جو ورزشگاه، شرایط هواداران، نظرات و دیدگاه های اهالی ورزش و از همه مهمتر نحوه کار کردن با سردار ملاحی و سید مجتبی پیمبری، مدیرعامل و قائم مقام باشگاه پاس همدان، آشنایی داشته و نیاز به صرف زمان جهت هماهنگی با شرایط فوق را ندارد.

از سویی دیگر، مدیر روستا 24 هفته با بازیکنان پاس همدان تمرین کرده و از نظر فنی و اخلاقی شناخت خوب و کاملی از آنها دارد و در زمینه حفظ و یا از دست دادن هر یک از آنها بدون انجام تستهای درون اردوی، از هم اکنون می تواند اظهار نظر نماید.

همین شناخت موجود، می تواند از نظر زمانی وی و پاس همدان را از حریفان پیش بیاندازد تا زودتر تیم به جمع بندی رسیده و تکمیل شود.

ابعاد منفی

یکی از مشکلاتی که این روزها فرا روی تنها نماینده فوتبال غرب کشور در لیگ برتر قرار گرفته است، آزاد شدن 13 نفر از بازیکنان این تیم است.

این مساله در شرایطی پیش روی پاس قرار گرفته که این تیم نمی تواند بیش از 6 بازیکن از سایر تیمهای لیگ برتری را در اختیار بگیرد و در صورت عدم توافق بین باشگاه پاس و بازیکنان آزاد این تیم، امکان جذب بازیکنان هم تراز از سایر تیمهای لیگ برتری میسر نمی شود.

در این حالت تنها راه پاس برای پر کردن لیست جذب بازیکنان دسته های پائین تر است یا بازیکنان ایرانی خارج از لیگ ایران، که گروه اول معمولاً از سطح بازی پائین تری برخوردارند و گروه دوم نیز به سادگی حاضر به حضور در همدان نیستند و اگر حاضر هم بشوند در همدان فوتبال خود را ادامه دهند، حقوق بالایی را مطالبه می کنند که پرداخت آن در توان پاس همدان نخواهد بود.

نکته اینجاست که تعدادی از بازیکنان آزاد شده به سبب اینکه در افکار و ترکیب مورد نظر مدیر روستا جایگاهی نداشتند و معمولاً نیمکت نشین یا سکو نشین بودند، با انتخاب مجدد مدیر روستا ساز جدایی سر داده و حاضر به ادامه فعالیت در این تیم نیستند.

همین مساله باعث دشواری کار برای سردار ملاحی و همکارانش خواهد شد که تنها با شش سهمیه لیگ برتری چگونه جای خالی این 13 بازیکن را پر کنند و این مساله مب تواند به عنوان یکی از ابعاد منفی انتخاب مدیر روستا، پاسی ها را با چالش هایی مواجه سازد.

از طرفی درست است که مدیر روستا به عنوان یک مربی جوان توانست پاس را لیگ برتر حفظ کند، اما نتایج ضعیف و ترکیبهای غلط اتخاذ شده از سوی وی در هفته های پایانی لیگ نهم، کارنامه کاری وی را تا حد زیادی ضعیف جلوه داد. 

یارگیری در فصل نقل و انتقالات

پس از انتخاب یک سرمربی با دانش و زبده، از جمله مهمترین عوامل موفقیت یک تیم بستن یک تیم کامل  و قوی در فصل نقل و انتقالات است.

برای انجام یک کار گروهی موثر و مثبت هواره دو عامل مورد نیاز است؛ وجود فردی که از علم و دانش لازم برای انجام کار برخوردار بوده و نقش مدیر یا لیدر تیم را عهده دار باشد و ابزار کار لازم جهت پیاده سازی دانش آن فرد!

بر اساس آنچه گفته شد، با توجه به انتخاب مدیر روستا به عنوان سرمربی پاس که قطعاً حائز شرایط لازم برای اداره این تیم بوده که توسط سردار ملاحی به این منصب رسیده است، جمع آوری ابزار آلات لازم که در اینجا همان بازیکنان هستند، فاز دوم کار را تکمیل خواهد کرد.

یارگیری موفق در فصل نقل و انتقالات با داشتن چهار شرط در یک تیم میسر می شود؛ مدیریت خوب و مورد اعتماد، درایت سرمربی در انتخاب نفرات، وجود بودجه کافی و امکانات و ظرفیت های تیم!

مدیریت خوب و مورد اعتماد

اگر به خوبی در مصاحبه های فوتبالیستهای ایرانی در زمان نقل و انتقالات دقت کنید، مشاهدع می کنید که در بسیاری مواقع هستند بازیکنانی که پس از عقد قرارداد با یک تیم، اعلام می کنند من فقط به خاطر فلان مدیر به این تیم پیوستم زیرا به وی اعتماد زیادی دارم.

یا می خوانید که بازیکنی با فلان باشگاه به خاطر خوب بودن مدیرعاملش، قرارداد سفید امضاء کرده است.

بنابراین وجود یک مدیر سالم و مورد اعتماد از نظر مالی واداری در یک تیم، می تواند به عنوان یک حسن بزرگ، عامل موفقیت یک تیم در فصل نقل و انتقالات و جذب بازیکنان بزرگ و مطرح باشد.

تیم پاس همدان نیز به لطف حضور سردار ملاحی و سرهنگ پیمبری که از مدیران سالم فوتبالی کشور می باشند، می تواند از این موهبت بزرگ برخوردار باشد.

درایت سرمربی

دومین عامل موفقیت یک تیم در فصل نقل و انتقالات، بحث تخصص و شناخت فنی سرمربی در زمینه مجموعه تحت نظرش می باشد.

مدیران تیمهای فوتبال در سطح ایران معمولاً پس از انتخاب سرمربی، با نظر وی تیم را تکمیل می کنند و در شرایطی که عامل اول مهیا باشد، یعنی بازیکنان به سبب اعتمادی که به کادر مدیریتی یک تیم دارند، حاضر باشند به آن بپیوندند، نکته موثر انتخابهای سرمربی تیم است.

در این شرایط اصلی ترین مساله این است که سرمربی چه نفراتی را مد نظر دارد و آیا انتخابهای او کامل کننده تیم خواهند یا مانند بسیار از موارد، انتخابهای انجام شده صرف هزینه بیهوده و تلف کردن یک جای خالی در لیست نفرات تیم را موجب خواهند شد.

اینجاست که درایت سرمربی در انتخاب نفرات، تعین کننده و حساس جلوه می کند. منظور از انتخابهای خوب، بازی با اسمها و جذب ستارگان نیست، بلکه مهم این است که یک سرمربی بتواند کمبودهای تیم خود را به درستی تشخیص داده و برای کاستی های آن بهترین نفرات را درخواست نماید.

انتظار می رود، مدیر روستا با توجه به تجربه ای که در باشگاه پاس همدان دارد به سرعت لیست نفرات مورد نظر را در اختیار باشگاه قرارداده تا مدیران باشگاه در کوران رقابت بر سر جذب بازیکنان مطرح، دست خالی نمانند.

البته با توجه به پیشینه همکاری کادر مدیریتی باشگاه با مدیر روستا، این احتمال وجود دارد که این کار خیلی زودتر از قطعی شدن سرمربیگری مدیر روستا در پاس همدان اتفاق افتاده و کار های مقدماتی مذاکره با نفرات مورد نظر، پیش تر آغاز شده باشد که از سردار ملاحی و همکاران با تجربه اش نیز جز این انتظار نمی رود.

وجود بودجه کافی

سومین عامل در موفقیت یک تیم فوتبال، وجود بودجه و اعتبارات کافی است؛ وقتی تیم از مدیریت قوی و سرمربی با درایت برخوردار شد، اعتبار و بودجه حرف اول را می زند چر که جذب چهره های شاخص مورد درخواست کادر فنی که به سبب وجود مدیریت خوب و مورد اعتماد باشگاه میسر است، نیازمند پرداخت هزینه مورد درخواست بازیکنان مورد نظر است.

اینجاست که اگر باشگاه دستی باز در هزینه کردن نداشته باشد، نمی تواند در نقل و انتقالات موفق عمل کند.

در خصوص باشگاه پاس همدان، این بخش از کار به مجمع و هیئت مدیره باشگاه برمی گردد که در راس آن استاندار همدان حضور دارد.

اینکه مهندس کرم رضا پیریایی چه وعده ای را خصوص مسائل مالی به سردار ملاحی داده و مدیرعامل پاس همدان تا چه حد می تواند هزینه کند، بر ما پوشیده است اما با توجه به شخصیت ورزشدوستی که از پیریایی سراغ داریم و اعتمادی که وی به سلامت و قوت سردار ملاحی دارد، انتظار می رود اعتبار و بودجه پاس در لیگ دهم بیشتر از سالهای قبل باشد.

امکانات و ظرفیتهای تیم

یکی از عوامل موثر در ابراز علاقمندی بازیکنان در پیوستن به یک تیم خاص، ظرفیتها و امکانات آن باشگاه است.

به عنوان مثال ممکن است بازیکنی به استقلال یا پرسپولیس بپیوندد در حالی که پیشنهاد مالی بالاتری از سایر تیمهای حاضر در لیگ برتر داشته باشد؛ حضور تماشاگران و هواداران پر شمار، امید به پیشرفت سریعتر در فوتبال، نمایش زنده همه دیدارهای این دو تیم از طریق رسانه های تلویزیونی به صورت زنده در سراسر دنیا و رسیدن به شهرت و نام، از جمله مواردی هستند که باعث می شوند بازیکنان قید پول بیشتر را زده و به یکی از این دو تیم بپیوندند.

یا مساله ای دیگر، چه چیزی باعث می شود بازیکنان بزرگ و اسمی به سادگی جذب تیمی تازه به لیگ برتر راه یافته چون استیل آذین شوند؟

قراردادهای سنگین و مبلغ بالا، تنها دلیل این مساله نیست!

امکاناتی که باشگاه برای این نفرات تهیه می کند و وجود سایر هم تیمی ها نیز می توانند از عوامل پیوستن نفرات بزرگ و اسمی به تیمهایی چون استیل آذین، سپاهان یا حتی مس کرمان باشند.

وقتی بازیکنی به یک تیم می پیوندد علاوه بر شرایطی که در بالا ذکر شد، برایش مهم است که بداند در این تیم قرار است با چه کسانی همبازی شود و یک فصل را با چه کسانی سر کند.

بازیکنان مطرح، حتی اگر پول زیادی هم از سوی تیمی که مهره های قوی چندانی ندارد به آنها پیشنهاد شود، نمی پذیرند زیرا نمی خواهند در جمعی وارد شوند که سطح و تراز کارشان پائین تر از آنچه هست بیاید.

آرزوی موفقیت برای پاس

امیدواریم با مطالبی که منتشر کردیم، توانسته باشیم به برنامه ریزی و راهبرد تیم پاس همدان تا نیل به موفقیت، کمک کوچکی کرده باشیم و شاهد فصلی درخشان در لیگ دهم برای نماینده استانمان در لیگ برتر باشیم.

موضوع یادداشت:  - چاپ این مطلب1 نظر
پتیگاه اطلاع رسانی فوتبال همدان را صفحه خانگی خود کنید