X
تبلیغات
رایتل

باشگاه پاس انتقادات را برنمی تابد؛

ارسال شده توسط:علی ثقفی در تاریخ: 1389/08/06

پاس می بازد و به دیگران می تازد!

علی ثقفی  

خبرگزاری فارس: تیم فوتبال پاس همدان که در این فصل نتوانسته نتایج مثبتی را به دست آورد، به جای اصلاح موارد طرح شده در مقابله با انتقادات از مشکلات فنی این تیم، علیه نویسندگان و خبرنگاران جبهه‌گیری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، تیم فوتبال پاس همدان به زعم اکثر کارشناسان و اهالی فن، نتوانسته فصل تیم خوبی را جمع کند.

این تیم در چند هفته ابتدایی به لطف دوندگی بازیکنان جوان و عدم هماهنگی سایر تیم‌ها، توانست نتایج قابل قبول و دور از انتظاری را کسب کند اما به تدریج و با گذشت بیش از پنج هفته از لیگ با جا افتادن سایر تیم‌ها و پدیدار شدن ضعف‌های فنی تیم، چهره واقعی پاس همدان مشخص شد و این تیم به تدریج سیر نزولی را پیش گرفت تا شرایط این تیم در جدول رده بندی بحرانی جلوه کند.

* توهین از سوی تیمی که داعیه اخلاق‌مداری دارد  


به دنبال درج انتقادات و تحلیل‌هایی در نحوه بازی پاس، مسئولان باشگاه پاس که تحمل شنیدن انتقادات را نداشتند، ارائه کنندگان انتقادات فنی تیم را «حاشیه‌سازان مجنون» نامیده و خبرنگار و خبرگزاری یا رسانه آنها را معلوم‌الحال توصیف کردند.
اینگونه توهین کردن از سوی افرادی که خود انتشار اخبار غیر واقعی را توهین قلمداد می‌کنند و ادعای اهمیت ویژه به اخلاق‌مداری را دارند، جای بسی تأسف و تأمل دارد.
جالب‌تر اینکه لفظ حاشیه‌ساز از سوی باشگاه پاس، یک روز برای مدیر روابط عمومی قبلی این باشگاه استفاده می‌شود، روز دیگر در خصوص ورزشی‌نویس روزنامه محلی، یک روز برای گوینده صدا و سیما و روز دیگر برای خبرنگار خبرگزاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سیدمحمدکاظم اولیایی با همه ایراداتش، آنقدر در مقابله با انتقادات جنبه داشت که هرگز در مقابل نگارنده که همواره عملکرد مدیریتی وی را مورد نقد قرار می‌داد، جبهه‌گیری نمی‌کرد و حتی گاه با وجود عدم تفاهم طرفین، برخی از انتقادات مطرح شده را به کار می‌بست.
مدیران بزرگ و قوی افرادی هستند که از انتقادات بجا و سازنده استقبال کرده و از تعریف و تمجید بی‌جا بیزارند. این قبیل افراد، گروه اول را دوست و گروه دوم را دشمن خود می‌دانند.
اخیراً باشگاه پاس در پاسخ به انتقادات طرح شده در رسانه ملی و نشریات و خبرگزاری‌ها مطالبی را در خروجی سایت رسمی خود قرار داده که تأمل در آنها جز افسوس و تأسف چیزی را برای خواننده به همراه نمی‌آورد.
در این بحث قصد داریم به تشریح و تنویر موارد طرح شده در نوشته‌های قبلی و واکنش‌های باشگاه پاس بپردازیم.

*جدایی سعید لطفی   

مدافع بلند قامت فوتبال کشور در ابتدای فصل بدون اینکه در تست فنی شرکت کند، با مبلغ 250 میلیون تومان به پاس همدان پیوست.
این بازیکن که از آمادگی کافی برخوردار نبود و هرگز توسط مدیر روستا به میدان فرستاده نشد، در قبال دریافت 100 میلیون تومان به صورت توافقی از پاس جدا شد.
درج این خبر منطبق با حقیقت است و مسئولان پاس به جای فرافکنی و استفاده از واژه کلیشه حاشیه‌پردازی، بهتر است اشتباه کادر فنی تیم خود را بپذیرند و با جبهه‌گیری بی‌مورد از حقیقت فرار نکنند.

* مصدومیت ادونوبوکو 
 

مهاجم مالتی پاس همدان به گفته مسئولان این تیم در اردوی هلند آسیب دید و تاکنون نتوانسته شرایطی را به دست آورد که پاس را در میادین همراهی کند.
دو هفته پیش مطلبی در یکی از روزنامه‌های محلی همدان منتشر شد که پای این بازیکن به درستی مداوا نشده و استخوان بد جوش خورده است که به این علت نمی‌توان زمان قطعی بازگشت وی به میدان را پیش‌بینی کرد.
به دنبال این خبر سایت رسمی پاس با لفظ تکراری حاشیه‌ساز، نگارنده آن خبر را مورد خطاب داد و نوشت که این بازیکن در دیدار برابر استقلال می‌تواند به میدان برود.
مشاهده این بازیکن و نحوه راه رفتنش در روی سکوهای ورزشگاه شهید مفتح، گواه بر صحت مطلب منتشره توسط همکار ورزشی‌نویس روزنامه مورد اشاره بود.
پس از درج این مطلب در خبرگزاری فارس، سایت رسمی پاس در خبری در 29 مهر ماه آورد که این بازیکن هنوز به شرایط بازی دست نیافته است.

* شعار هواداران  

هواداران تیم فوتبال پاس همدان پس از شکست سنگین این تیم در برابر استقلال تهران علیه کادر فنی و مدیریتی باشگاه پاس شعار سر دادند.
این خبر در رسانه‌ها منتشر شد و فردای آن روز سایت باشگاه پاس همدان با بیان اینکه این تعداد این افراد کمتر از انگشتان دو دست بوده‌اند، این خبر را اغراق‌آمیز خواند.
نخست اینکه لفظ «هواداران» یعنی بیش از یک هوادار، در خبر منتشره در خبرگزاری فارس نیز تعداد شعار دهندگان ذکر نشده بود و صرفاً از لفظ هواداران که بیش از یک هوادار دلالت دارد، استفاده شده بود.
هرچند این حرکت از سوی خیل هواداران منتسب به پاس سر داده شد و پس از اینکه حرکتی مانند «علی قلعه نویی» از سوی یکی از افراد شناخته شده، صورت پذیرفت، تماشاگران به سکوت وادار شدند اما عده‌ای همچنان به سر دادن شعارها ادامه دادند.
رئیس کانون هواداران پاس با استناد به تصاویری که از لحظات پایانی آن حرکت تهیه کرده بود، مدعی بود که این افراد انگشت شمار بوده‌اند اما بر همه حاضرین در ورزشگاه تعداد این افراد کاملاً مشخص بود.
جالب‌تر اینکه سایت پاس با درج مطلبی با عنوان «نگاهی به روزهای پاییزی پاس» در چهارم آبان ماه این تعداد افراد را 50 نفر اعلام کرده که با خبر قبلی با عنوان «نه از غیرت خبری است نه از تعصب!» در 27 مهر ماه کاملاً مغایرت دارد.
به نظر می‌رسد که اگر به همین ترتیب انتقادات و واکنش‌های پاس ادامه داشته باشد، این تعداد با نمودار افزایشی که در پیش گرفته از جمعیت همدان هم فراتر رود.

* ترک ورزشگاه توسط ملاحی  

در حاشیه‌نگاری دیدار پاس و شاهین بوشهر مطلبی نوشتیم که ملاحی پس از دریافت گل اول در حالی که استاندار همدان در جایگاه حاضر بوده، ورزشگاه را ترک کرده است. به راستی آیا این خبر حاشیه‌سازی است.
چگونه سایت باشگاه پاس همدان در مصاحبه 26 مهر از ملاحی با عنوان «هواداران پاس نسخه حذف استقلال را می‌پیچند» در خصوص ترک ورزشگاه و علت آن می‌پرسد، آیا این سؤال و پاسخ خود مهر تاییدی بر صحت خبر ما نیست؟
متأسفانه ملاحی بر خلاف بزرگی و سابقه مدیریتی زیادی که در فوتبال دارد، برخی از کارهای بزرگ را به افراد کوچک سپرده و این قبیل افراد نیز با استفاده از ابزاری که در اختیارشان گذاشته شده، به جای اینکه در راه پیشرفت مجموعه پاس و رفع چالش‌ها گام بردارند، با انتشار مطالب ضد نقیض و واهی، به حادتر شدن شرایط کمک می‌کنند.
از مدیرعامل پاس همدان انتظار می‌رود در برخورد با مشاوره‌ها و خط‌دهی‌های این قبیل افراد دقت بیشتری را به خرج داده و اختلافات قبلی آنها با اصحاب رسانه استان را مدنظر قرار دهد.

*جوگیر شدن از نتایج ابتدای فصل  

پس از چند هفته از شروع فصل و نتایج مقطعی پاس همدان، باشگاه پاس که قدری از این اتفاق جوگیر شده بود با درج مطلبی در سایت خود به مقایسه نتایج این تیم در هفته‌های ابتدایی چهار فصل حضور این تیم در همدان پرداخت.
پس از نتایج ضعیف این تیم در هفته‌های اخیر، سایت پاس با چرخش زیاد در مطلبی با عنوان «نگاهی به روزهای پاییزی پاس» به مقایسه بضاعت این تیم با تیم‌های دیگر و اینکه پاس نسبت به فصل گذشته بهتر نتیجه گرفته، پرداخت.
سایت پاس نتایج کسب شده و شکست‌های اخیر را در این مطلب در حد قابل قبول قلمداد کرده است.

*انتقاد از سیمای همدان  

به راستی این همه اخبار ضد و نقیض در یک رسانه چگونه می‌تواند در دید بازدیدکنندگان، مورد وثوق و معتبر جلوه کند که پاسی‌ها در انتقاد وارده‌ای که بر برنامه «به رنگ پاییز شبکه سینا» در سوم آبان ماه روی خروجی سایت پاس قرار گرفت، به علت ذکر خبرها و انتقادات منتشره در این رسانه، اخبار منتشره در این خبرگزاری را غیر موثق و اخبار متناقض خود را قابل اعتماد قلمداد می‌کنند.
پاسی‌ها بهتر است قدری واقع‌بین و حقیقت‌جو باشند و به جای جبهه‌گیری و واکنش نشان دادن به این قبیل انتقادات، در پی اصلاح موارد باشند.

*تعصب به همدان و حرکت در راستای موفقیت سیاست دولت  

همدانی‌ها با تعصبی که نسبت به تیم شهرمان دارند، تحمل دیدن شکست‌های متوالی و تحقیر شدن این تیم را ندارند.
هیچ‌یک از هواداران واقعی پاس که ما نیز خود را در زمره آنها می‌دانیم، نمی‌خواهند که روزی امتیاز داشتن یک سهمیه در لیگ برتر را از دست بدهند.
بی‌شک هر آنچه در طول این ایام چه به صورت انتقاد و چه به صورت تقدیر و تشویق منتشر شده، در همین راستا بوده و همه سعی اصحاب رسانه بر تقویت تیم است، حتی با ذکر انتقادات سازنده، چراکه ذکر نقاط ضعف در صورتی که مورد استفاده قرار بگیرد، می‌تواند بسیار مؤثر باشد.
همیشه کسانی که در بیرون یک مجموعه حضور دارند و از بیرون عملکرد آن تشکیلات را زیر نظر گرفته و دنبال می‌کنند، بهتر از افراد داخل مجموعه می‌توانند به نقاط ضعف و ایرادات موجود پی ببرند.
در همین راستا باید یادآور شویم که تیم فوتبال پاس همدان به 8 هزار شهید استان همدان اهدا شد و در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی به این شهر منتقل شد.
بسیاری از منتقدان این کار در انتظارند تا روزی شاهد عدم موفقیت این حرکت دولت باشد تا زبان انتقاد خود را باز کرده و دوباره مانند روزهای اول انتقال، لب به سخن پراکنی باز کنند.
ما به عنوان اهالی رسانه، دوستداران این تیم و حامیان این حرکت بزرگ باید همواره هشیار باشیم و بر عملکرد این تیم ناظر باشیم تا از هدر رفتن بیت‌المال جلوگیری شود و بودجه‌ای که صرف این تیم می‌شود در مسیر درست هدایت شود که روزی شاهد خوشحالی دشمنان این انتقال نباشیم.

موضوع یادداشت:  - چاپ این مطلب0 نظر
پتیگاه اطلاع رسانی فوتبال همدان را صفحه خانگی خود کنید